18 tévhit, a napelemes rendszerekkel kapcsolatban.

1. "Évtizedekig, akár egy évszázadig is eltarthat, ameddig megtérül a befektetésem!"
Sok félreértés van a beruházás megtérülése kapcsán. Egyesek szerint a befektetés megtérülése akár egy évszázadot is igénybe vehet. Azonban nem ez a helyzet: Átlagos körülmények között a napelemek 10-15 éven belül kifizetik magukat.Ezt a tényt néhány egyszerű matematikai művelettel bizonyítani lehet:
Ez a számítás megköveteli az egységkapacitási rendszer beruházási költségeit, és a rendszer által egy éven belül előállított villamosenergia-ár figyelembe vételét. Többé nem kell megvásárolnunk a Naprendszer által termelt energiát, így több pénzünk van a felhasználásra. Ha az inflációt ebben a példában engedékenyen nem vesszük figyelembe, akkor a beruházási költségeket kell elosztani, az egy év alatt keletkező villamosenergia-árral, akkor a rendszermegtérülés évi egységekben mérhető.
Feltételezve, hogy egy hétköznapi háztartás éves villamosenergia-számlája 200 000 forint, a napenergia-rendszer beruházási költsége 2000 000 forint, az inflációt kivéve, 2000 000 forint / 200 000 forint / év = 10 év. Ezért a napenergia rendszer 10 éven belül ki tudja fizetni magát!
Ha a beruházás, az addigi fűtési alternatívák helyett, napelem által termelt elektromos energiával történik azután, tehát a hagyományos fűtés kiváltására is számoljuk, akkor a beruházási összeg körülbelül a duplája. És itt a megtérülés még gyorsabb, mivel a fűtés havi átlagköltsége sokkal több, mint a villanyáramé.
Érdemes megemlíteni azokat a változókat is, amelyek befolyásolják a megtérülési időszakot. Példa erre a villamosenergia-árak alakulása, a földrajzi helyzet és a tájolás, valamint az erre lehívható támogatás mértéke!
2. " A szolárrendszer telepítése, megfizethetetlenül sokba kerül! "
Csak egyszer kerül pénzbe egy jó minőségű napenergia-rendszer felépítése, de mint fentebb említettük, Hosszú évekig tartó működésre számíthatunk egy jó minőségű eszközökből felépített rendszer esetében! Magyarországon több, a 70 es 80 as években!!! felszerelt szolárrendszer, még mindig mőködik! A cégcsoportunk által forgalmazott napelemekre 30 év garancia járhat. Nem teljesítmény! A telepítéshez kapcsolódó árat több tényező határozza meg, így a végső árat, annak tekintetében érdemes vizsgálni, mennyire megbízható eszközök, milyen múltú és szaktudású szakérdőgárda gondozásában fog az ön birtokába kerülni! Általában körülbelül 3,5-4,5 millió forint egy átlagos ház szolárenerga rendszerének költségvetése, de elmondható, hogy minél nagyobb a tétel, annál kedvezőbb az ár alakulása!
3. " A napelemek előállítása nem környezetbarát, mivel veszélyes hulladékokkal jár!"
Ónt, rezet, szilíciumot, műanyagot, alumíniumot és üveget használnak a napelemek gyártásához. Egy mobiltelefon sokkal környezetszennyezőbb, mint egy napelem panel! Az új EU rendeletei miatt a napelemek előállítási költségeinek, már tartalmaznia kell az újrahasznosítás költségét. Ez azt jelenti, hogy élettartamuk végén ezeket a paneleket leszerelik, és alkatrészeiket más szolárpanel gyártócégek használják majd fel. Ezek az összetevők kiváló minőségű anyagokból készülnek, így könnyebb és olcsóbb újrafelhasználni, mint új összetevőket készíteni. Az újrahasznosítás miatt az új napelemek előállításának költsége akár 30% -kal is olcsóbb lehet a jövőben!
4. " Csak nappal termel, ezért éjjel nincs áram!"
Ez, modern energiaellátó rendszereknek már nem jelent problémát! A házra telepített napelem, mindig csatlakozik a közmű rendszerhez, még éjszaka is, tehát éjszaka is megoldott a folyamatos ellátás! Ahol nincs kiépítve a vezetékes elektromos hálózat, például tanyák, mezőgazdasági telepek, stb., ott sziget üzemmódú megoldásokat alkalmazunk! A rendszer napközben táplálja az akkumulátort így éjjel, az biztosítja a szükséges energiát!
5. "Csak akkor termel, ha süt a nap, felhős időben semmit nem termel!"
A napelemek akkor a leghatékonyabbak, ha közvetlen napfény éri őket, derékszögben rávetülő napfényben és alacsony hőmérsékleten termelnek a legjobb hatásfokkal, de felhős időben is működik, Termelési arányuk akár 50-90% is lehet felhős időben is. Ebben élenjáró a Jolywood, aki a piacon a legújabb N cellás napelemet forgalmazza! Mivel a napelemek legtöbbször részterheléssel működnek, a mai technológia különös figyelmet fordít ezen a tartományon az optimális működésre, többek között úgy, hogy átlagolja és beleszámolja mint tényezőt, az éves aktuális napsütötte órák számát, a felhős időszakokkal, és ezek eredményével számol a szűkséges napelem rendszer nagyságát illetően! Ezért napelemek használata esetén éves számlázási szerződést kell aláírni a szolgáltatóval. Így a napsütésben előállított többletmennyiséget a szolgáltató veszi át, így télen a termelés visszaesése miatt nem kell külön díjat fizetni!
6. "Csak tetőre szerelhető, ezért a tetőszerkezetet módosítani kell hogy elbírja!"
Egy legújabb generációs napelem, 8-10 kg/négyzetméter. Egy négyzetméternyi hó, akár 40 kg, vagy több is lehet. A napelem panelek, önleolvasztó funkcióval is rendelkeznek. A napelemeket nemcsak a tetőre, hanem a földre is lehet telepíteni! Bármely jó tetőszerkezet képes megtartani ezt a súlyt, ezért a telepítéshez csak néhány cserepet kell elmozdítani, és visszahelyezni.
7. "A napelemek miatt villámhárítót is fel kell szerelni!"
A magyar villámvédelmi előírások szerint nincs szükség villámhárítók telepítésére a családi házak tetejére, mivel azok, átlagosan10 kW alatti napelemrendszer igényűek, tehát nem veszélyesek. A biztonságot azonban mindig gondosan figyelembe vesszük, soha nem hagyjuk figyelmen kívül! A villámvédelmi kockázatokat, mindig szakértőkkel elemeztetjük, majd ennek megfelelően készítjük el a terveket! Erre a védelmi rendszerre, csak a legveszélyesebb helyzetekben van szükség!
8. "Néhány évvel később, a szolárrendszer telepítése csak a felébe fog kerülni!"
A jelenlegi tendenciák azt mutatják, hogy a beszerzési költségek néhány év alatt jelentősen csökkennek. Ennek oka elsősorban az, hogy Kína már nem támogatja a napenergia-rendszerek közmű jellegű telepítését. Ezért az e célra előállított árukat a társaságok, a jelenlegi ár alatti áron fogják eladni. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a környezettudatosság, beleértve a napenergiát is, egyre népszerűbb megújuló energiaforrássá válik. Ezért ha a kereslet a jelenlegi mértékben növekszik a világon, ipari és lakosságis szinten is, akkor borítékolható, hogy ismét növekedni fog a kereslet, ez viszont magasabb árakat eredményez. Tehát ez a két tendencia, ismét ki fogja egyenlíteni egymást!
9. "Ha valami tönkremegy, vagyonokba fog kerülni!"
A szolárrendszer nem tartalmaz mozgó alkatrészeket, ezért karbantartási igénye nagyon alacsony. Ha probléma merül fel, a telepítő cég a legtöbb esetben garanciálisan megjavítja, mivel ezek a vállalatok bizonyos termékekre 25 év garanciát , vagy mégtöbbet vállalnak. Manapság a napelemek tervezési élettartama 25-40 év, és a jó minőségű anyagok (rozsdamentes acél, alumínium, edzett üveg) felhasználásának köszönhetően szélsőséges időjárási viszonyoknak is ellenállnak. A rendszer szíve, az inverter. Cégünk, a jelenleg piacon megtalálható, legjobb invertereket telepíti, melyek szintén évtizedes garanciákkal rendelkeznek!
10. "A napelemek csak a déli oldalon működnek"
A rendszer elhelyezési szöge releváns, mivel a nem megfelelő beállítások súlyosan csökkenthetik az energiatermelést. Magyarországon ajánlott 35 fok déli irányban, de ez nem jelenti azt, hogy más helyzetekben sem fognak jól működni. Nem déli irányban ugyanazok a tények, mint felhős időben. meg kell találni a megfelelő dőlésszöget. A helyzet az, hogy a maximális teljesítmény nyugati vagy keleti telepítés esetén, nem várható, de továbbra is elérheti a 85% -ot, ami jó eredmény, de ez sem okoz gondot, mivel pár plusz napelem panel beiktatásával kiváltható ez a teljesítmény hiány! Az északi irány az egyedüli, amely nem hozza a megfelelő teljesítményt, mivel ott a teljesítmény, még a legfényesebb tiszta időben is 50 százalék alatt marad!
11. " Engedélyt kell szereznie a napelemek telepítéséhez?
A magyar törvények szerint a háztartási méretű napelemekhez nincs szükség építési engedélyre. Sok esetben ezt a félreértést az okozza, hogy az 50 kW-ot meghaladó rendszereket engedélyeztetni kell, mert méretüknél fogva már nagyobbak, mint a háztartási rendszerek. Az ilyen típusú napelemek engedélyezése hosszú folyamat, és több hatóság részvételét és jóváhagyását igényli. És mivel a napelemek által termelt energiát, visszavezetik a hálózatra, a regionális áramszolgáltatókkal is komplexebb szerződés válik szűkségessé!
12. " A napelemek által termelt áramot a szolgáltató mindig átveszi?
Az állam 2007. évi törvénye előírta, hogy a napelemek által termelt 50 kilowatt alatti energia felesleget mindenképpen az áramszolgáltatónak kell átvennie. Minden telepített rendszernek van egy kétirányú mérőeszköze a csatlakozási ponton, amely folyamatosan figyeli az előállított és felhasznált energiát. Ha van többlet, a szolgáltató visszatéríti az árát, a szerződésben foglalt összegért. Ezért, a megfelelően méretezett rendszer esetében, a villanyszámla akár nulla forint is lehet! Még úgy is, ha a napelemrendszer felszerelése után, a fűtést is elektromossággal oldjuk meg!
13. "A napelemekben a szélsőséges időjárás (például jégeső) kárt tehet!
A napelemek nagy energiafogyasztási folyamatok révén készülnek. A gondos munkának és a kiváló minőségű alapanyagoknak köszönhetően jól bírják az időjárást. Mivel nincsenek mozgó alkatrészeik, nem lesznek olyan körülmények, amelyek miatt rendes használat során összeomlanak.
A rendszer ellenáll az extrém időjárásnak. Az tesztelési folyamat része az, hogy egy acélgömböt egy bizonyos magasságból ráejtenek a napelemre, ezzel is utánozva a jégeső hatását. Az edzett üvegpanelek kiváló védelmet nyújtanak a szél, a jégeső vagy más mechanikai sokkok okozta károkkal szemben. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy többet nem bírnak a napelemek sem, mint maga a tető, amikor a ház teteje is súlyosan megsérül, a napelemek is eltörhetnek és megsérülhetnek.
14. "Tíz évvel később a napelemeket el lehet dobni, és veszélyt jelentenek majd a környezetre!
A ma tervezett és gyártott rendszerek élettartama legalább 25 év, de gyakran megközelíti a 35-45 évet. Semmi sem igazolja tartósságát, mint az 1980-as években, Németországban telepített napelemek, amelyek ma is normálisan működnek. Ráadásul az elmúlt három évtizedben a technológia sokat fejlődött, így a most gyártott berendezések többet is elbírnak. A gyártás során használt alkatrészek miatt nem kell aggódni, mert az üveg, az acél és a szilícium mind felhasználható újabb rendszerek gyártására, sőt más iparágakban is.
5." A solar technológiája elavult!
A technológia folyamatos fejlődése ellenére, a napelemeket nem nem fogják leépíteni az alternatív energiaforrások piacán. Semmi sem cáfolja ezt a félreértést jobban mint az, hogy egyre több ország és vállalat telepít ilyen rendszereket, és ezek egyre népszerűbbek és népszerűbbek. Természetesen folyamatosan próbálják javítani a hatékonyságot. Például néhány évvel ezelőtt a British Columbia Egyetem tudósai kifejlesztettek egy napelemet, amely az elektronikai eszközök helyett a baktériumokkal működik. A mikroorganizmusok fotoszintézis útján, áramot termelnek a napfényből.
16. " Napelemeket csak támogatási pénzből éri meg megvásárolni!
Valójában a napelemek telepítésének költsége magas, de ez csak egyszeri költség, és a rendszer teljes termelési idejénél jóval előbb megtérül!. Emellett vannak olyan állami támogatások, amelyek elősegíthetik a napelemek megfinanszírozását, és megkönnyítik azok megvásárlását. Ez magában foglalja a lakosság számára legfeljebb 20 évre felajánlott kedvezményes, kamat, és egyéb költségek nélküli kölcsöneit. A VEKOP kölcsönök és támogatások révén nyújthat segítséget a közép-magyarországi vállalkozásoknak és magánszemélyeknek. Más régiókban élők számára a GINOP nyújt használható segítséget, melyben a cégünk segítséget nyújthat önnek, ha igényelni szeretné bármelyik támogatást!
17. " Ha pár éven belül költözni fogok, akkor kidobtam egy csomó pénzt az ablakon?
Költözés esetén, a napelemek is áthelyezhetők, és az áthelyezési költségek a telepítés költségéhez képest elhanyagolhatóak. Ha azonban valamilyen oknál fogva nem akarja magával vinni, akkor a rendszer nagymértékben megnöveli az ingatlan értékét, hogy jobb áron értékesíthesse az ingatlanát!
18. "A napelem előállítja a meleg vizet is?
A könnyebb megértés érdekében érdemes külön választani a fogalmakat. A napkollektor, az nem napelem! A napkollektor összegyűjti a nap sugárzó hőjét, és ezzel felmelegíti a vizet a gyűjtőcsőben (vagy más esetekben más munkaközegben). A napelem a napelem egységbe belépő elektromágneses napsugárzás által generált feszültséget használja fel fotovoltaikus módon villamos energia előállítására, és alkalmazza azt a hálózatra kapcsolt fogyasztók ellátására. Itt érdemes megjegyezni, hogy a különböző elektromos vízmelegítő rendszerek használatával a napenergia-rendszerünk végül közvetett módon képes meleg vizet előállítani.
Adatait bizalmasan kezelem, és csak sikeres együttműködés esetén örzöm meg! A projektjében nem szereplő fél felé, nem szolgáltatjuk ki az adatait! Az Ön, minél szakszerűbb kiszolgálása a célunk!
Toronyi Lajos egyéni vállalkozó. Székhely: 7144 Decs Alkotmány utca 21/a adószám: 55949699-1-37 mobil:06704323993