A napelem választás buktatói.

Napelem vásárlás buktatói.
Avagy milyen panelt vegyünk, ha már eldöntöttük a vásárlást.
Mindenki a legjobb napelemet szeretné, de vásárláskor már másképp cselekszünk. Magyarországon is szép lassan rájöttünk, hogy az olcsó húsnak híg a leve, megpróbálunk olcsón, jót venni, okos órát, telefont, TV-t, mosógépet, hűtőszekrényt, cipőt, ruhát stb.... Majd rádöbbenünk, hogy hamarabb elromlik, lassú a szoftvere, használhatatlan, elszakad, vagyis ugyanaz, mintha az ezekre a termékekre költött pénzünket elegánsan kukába dobtuk volna. Rájöttünk a jó minőségű termékek úgy működnek, ahogy azt elvárjuk tőlük, és örömet, nem pedig bosszúságot okoznak.
Ezek a termékek nem túl drágák, mégis vásárláskor már odafigyelünk a minőségre, de milyen érdekes a napelemes rendszernél ami súlyos milliókba kerül, újra elkezdünk elmenni az olcsó irányába, pedig ezt nem 5-8 évre vesszük mint a mosógépet. Ha a mosógép elromlik veszünk egy másikat, a napelemnél viszont óriási veszteségek érhetnek minket a felelőtlen vásárlói döntésünk miatt. Először ott hibázunk, hogy kérünk 10-15 cégtől árajánlatot, amik mind ugyanúgy kezdődnek, - "a miénk a legjobb napelem, a legjobb inverter, a mi napelemünkre van a legtöbb termelési garancia", de természetesen nem mindig igaz minden amit leírnak. Amint elkérjük a napelem adatlapját kiderül, hogy 25 év múlva nem 84% a termelési garancia ahogy ígérték, hanem csak 80,2% ...stb, vagy mégsem Európában gyártják, hanem Kínában, úgy mint mindegyiket, de hogy a többi árajánlat közül kitűnjön egy kicsit ferdítenek az igazságon. Hogyan lehet összehasonlítani őket, amikor mindenki más típusú panelt ajánl, ami más Watt számot tud, így nem egyforma a kW ugyanannyi panel darabszámnál.
Van aki 1 fázisú van aki 3 fázisú invertert javasol. Mindennek más az ára, Mi meg próbáljuk kisilabizálni melyiket éri majd megvenni ami olcsó és jó. Na itt kellene visszaemlékezzünk eddigi tapasztalatainkra. Korábban vettem egy használható okos órát 12 ezerért, de amikor a haver 65 ezres okosóráját kipróbáltam rájöttem megéri az ötszörös árát, sokkal, de sokkal jobb. Ráadásul Ő még mindig hordja, az enyém meg már a fiókban lapul. De egy napelemnél hogy szerzek megbízható információt? Ránézésre teljesen egyformák , akivel beszéltem mind azt mondta működik, termel áramot, azt sem tudják, hogy milyen hatékonysággal üzemel a rendszerük. A napelemnél egy régi fejlesztésű és egy legújabb csúcstechnológiás között, egy 2-4 millió Ft-os rendszernél, 150-350ezer Ft a különbség, nem ötszörös az ár, és értse meg mindenki, hogy 25-30 évre vesszük, így még fontosabb hogy jót válasszunk, nem cserélhetem le 10év múlva, mert ha már most nem fejlett a panelünk akkor 10 év múlva a szemét telep sem fogja majd átvenni nem hogy eladjuk valakinek.
Az inverterből 4-5 elterjedt típus van, jellemzően mindenki ezek közül választ. Ezeknél egyértelműbb, hogy hol gyártják, milyen technológiai szintet képvisel és milyen a garanciális háttere, mind-mind más technológiai szinten áll, más-más a garancia. De a napelemeknél más a helyzet, 20-30 napelem márka közül választhatunk, és Magyarországon a kereskedők 98%-a a poli vagy mono P-cellás paneleket árulja. Itt is fontos lenne tudni az adott panelt mikor fejlesztették 2015-ben vagy 2016-ban vagy még frissebb fejlesztés, milyen gyártási tapasztalattal rendelkező cég gyártja, ezek a panelek 4-5 busbar-ral (vezetősín) rendelkeznek.Nemrég megjelentek a mono N-cellás napelemek, amik nem-rég még akár 30-40%-al többe kerültek, nem igazán volt érdemes foglalkozni velük, csak a nagyon fanatikusok vették meg, de milyen jól döntöttek, még így is bőven megérte nekik. Napjainkban már nem több mint 5% az ár eltérés amit a hatékonyságuk többszörösen kompenzál, mind tartóságban, mint termelési együtthatójuk miatt, a panelek öregedése 0%. Az N-cellás panelek általában 9-12 busbarosak ami azt jelenti, hogy minél több busbar van egy cellán, annál kisebb a "szállítási" távolság, így kevesebb a veszteség is, ami az "áramszállítás" közben lép fel. Az lenne a zseniális, ha gyártanának belőle vágott, felezett cellás verziót is, mert akkor még kisebb lenne a veszteség és az árnyékra is kevésbé lenne érzékeny.
Miért ne termelhetne a napelem mindkét oldalán, hiszen az N-cella tulajdonsága, hogy hátulról is fényérzékeny. Kevés gyártó ment el ebbe az irányba, (most itt nem az átlátszó napelemekre gondolok), talán túl drága lenne, pedig hatékonyságban háztetőn +10%, lapostetőn +15%, talaj telepítésnél akár a 30% többlet termelést is produkálnak amennyiben világos vagy fehér a tető vagy fehér kavics van a talajon, de általánosságban elmondhatjuk ritka a fehér háztető, de normál színű tetőn is +5% a többlettermelést garantálnak, ami nem kevés a napelem teljes élettartamára vetítve. Akkor nekünk olyan napelem kellene, ami kétoldalas, N-cellás, legalább 9 busbaros, vágott cellás, monokristályos, normál méretű. Ez lenne a tökéletes napelem. Rákerestem létezik-e ilyen panel, és egy gyártót találtam a Jolywood személyében. A Jolywood 2008-ban alapított nemzetközi high-tech vállalat. A cég főként napelemes kutatás és fejlesztésre és magas minőségű napelem alapanyag gyártásra fókuszált. A Jolywood a világ legnagyobb N-típusú cella és panel gyártója 3,4GW éves gyártási kapacitással. (Nádorfi Árpád írása.)
Ingyenes, telefonos tanácsadást kérek!
Adatait bizalmasan kezelem, és csak sikeres együttműködés esetén örzöm meg! A projektjében nem szereplő fél felé, nem szolgáltatjuk ki az adatait! Az Ön, minél szakszerűbb kiszolgálása a célunk!
Toronyi Lajos egyéni vállalkozó. Székhely: 7144 Decs Alkotmány utca 21/a adószám: 55949699-1-37 mobil:06704323993